В последните дни, след публикуването на Проекта на Закона за държавния бюджет за 2021г., много икономисти направиха своите анализи. И всички бяха прави, че е хаотичен, разхитителен и предизборен. Но има една част в Бюджета на държавата, която за мен е много по– интересна . Тази част от бюджета достига реално до гражданите, до улиците, водопровода, канализацията(каквито на много места няма), детските градини, маркировките на общинските пътища и още много други неща, обуславящи бита и ежедневието на данъкоплатците. Това са трансферите към Общините . За следващата година са предвидени близо 5 милиарда лева субсидии от държавния бюджет към 263 общини, което е с 700 милиона повече от 2020г. Тези средства са определени по няколко формули, като основен натурален показател е населението и то това с постоянен адрес. От МФ използват числото 8 348 068 жители с постоянен адрес в България. Ясно е, че реално населението на страната е много по-малко, а при справка в ГРАО се вижда ,че постоянно живеещите по градове и села са 7 594 367 души. Така, че във формулите за финансиране на общините има едни 800 хиляди души, за които се превеждат субсидии, а те реално живеят извън територията на страната. Още по-несправедливо става, когато се погледне нарастващите постоянни жители по селата(породено от Ковид ситуацията) за сметка на това в градовете. И става ясно, че всъщност бюджетите на градските общини са облагодетелствани. Много странен е факта, че в тази формула за определяне на държавните плащания към общините, изобщо не се отчитат привлечените инвестиции на техните територии, колко привлекателна е станала общината за развитие на бизнес. По този начин се неглижират действията на конкретния кмет да привлича инвеститори чрез управлението си.
Всъщност всеки данъкоплатец желае да има нормална улица с тротоари, нормално водоподаване, ремонтирана градина за детето си, канализация и приятна обкръжаваща среда в населеното си място. А това се постига чрез капиталовите разходи от страна на Общината. За 2021г. в държавния бюджет са предвидени 224 милиона за общините за тези капиталови разходи. Това са средства за 263 общини, 35 района, 1966 кметства и 2000 населени места без кметове(кметски наместници). Сага остава да се разпределят между тях, което става без каквито и да е правила и при липсата на всякаква прозрачност. Започват се срещи и молби от страна на 4001 кмета на градове и села към 263 общински кмета за отпускане на средства за цитираните дейности. Закона разбира се е разписал, че това става с гласуване в Общинските съвети, но познайте кой владее мнозинството съветници в дадена община- Да това е Кмета на общината. Което противоречи на логиката на конституцията за разделението на властите, но това е друг разговор! И обикновено средства получава този , който е от правилната партия, група или носи достатъчно избиратели. Разбирайте Кмета на общината разпределя парите. Държавата поне използва формула, макар и невярна в изходните си данни. Но при общините изобщо не съществуват правила за разпределяне на финансовите средства. Реално там, където избора е мажоритарен и пряк от населението е ограничен достъпа до публичен ресурс, за реализиране на обществените проекти.
В капиталовата програма, за всяко населените място трабва да се отделят поне:
50% от данък от сгради и данък автомобили, на неговата територия
50% от приходите от концесии, на неговата територия
30% от приходи от продажби на имоти, на неговата територия
70% от приходите от наеми, на неговата територия
Така ще се гарантира справедлива инвестиционна политика по кметствата, ще се засили личната отговорност на всеки кмет на кметство по отношение на изпълнението на приходната част от бюджета, по-висока събираемост на местните данъци и реализирането на по-високи приходи от продажба на нефинансови активи. .
Ще се мотивират кметовете на кметства да допринасят за реализиране на приходи в бюджета и ще се подобри управлението на общинската собственост. Ще се сведе до минимум съществуващия дисбаланс между платените от граждани и фирми данъци и такси и инвестираните обратно средства в населеното място.
Общественото обсъждане на държавния Бюджет за 2021г. приключи, то беше три дни.
Сега сме в очакване на борбите между 4001 кмета за 244 милиона лева!